उखु किसान ठग आरोपी अग्रवालको अनुसन्धानमा प्रहरीलाई पाँच दिन म्याद

6
केही वर्षअघि सरकारले पक्राउ गरेपछि बिरामी भन्दै नर्भिक अस्पतालको बेडमा उपचाररत अवस्थामा अन्न्पूर्णका मालिक राकेश अग्रवाल (बीचमा) ।

मलंगवा – वर्षौंदेखि उखु किसानको करोडौं रकम भुक्तानी नगर्ने सर्लाहीको धनकौल स्थित अन्नपूर्ण चिनी उद्योगका मालिक (सञ्चालक) राकेश अग्रवाललाई ठगी लगायत मुद्धामा अनुसन्धान गर्नका लागि जिल्ला अदालत सर्लाहीले प्रहरीलाई पाँच दिनको म्याद दिएको छ ।

जिल्ला प्रहरी कार्यालय सर्लाहीको हिरासतमा रहेका अग्रवाललाई अनुसन्धान गर्नका लागि जिल्ला अदालत सर्लाहीले शुक्रबार पाँच दिनको म्याद दिएको प्रमुख जिल्ला अधिकारी सुरेन्द्र पौडेलले जानकारी दिए । बुधबार साँझ काठमाडौं त्रिपुरेश्वर स्थित आफ्नै निवासबाट पक्राउ परेका अग्रवाललाई आवश्यक कार्बाहीका लागि विहिबार साँझ सर्लाही ल्याईएको थियो ।

अग्रवाल विरुद्ध सर्लाही प्रहरीमा जाहेरी परेकाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय सर्लाहीको पत्राचारका आधारमा उनलाई काठमाडौं प्रहरीले सर्लाही पठाएको हो । अग्रवाल विरुद्ध सर्लाहीका ३१ जना किसानले वर्षौंदेखि उखुको भुक्तानी नदिएको भन्दै किटानी जाहेरी दिएको जिल्ला प्रहरी कार्यालय सर्लाहीका प्रमुख प्रहरी उपरीक्षक सन्तोष सिंह राठौरले जानकारी दिए ।

‘अहिलेसम्म ३१ जना किसानले लिखित उजुरी दिनु भएको छ’, प्रहरी उपरीक्षक राठौरले उज्यालो अभियानसँग भने, ‘अग्रवाल विरुद्ध ठगी, अपराधिक विश्वासघात र अपराधिक लाभ सम्बन्धी कसुरमा जिल्ला अदालतबाट म्याद लिएर अनुसन्धान प्रकृया अगाडी बढाएका छौं ।’ अग्रवाल विरुद्ध अझै सयौं किसानले उजुरी दिने सम्भावना रहेको सर्लाही प्रहरी प्रशासनका अधिकारीको अनुमान छ ।

उद्योगले उपलब्ध गराएको तथ्यांक अनुसार किसानलाई १७ करोड रुपैयाँ दिन बाँकी थियो । जसमध्ये हालसम्म १२ करोड ६३ लाख ७२ हजार १९८ रुपैयाँ भुक्तानी भईसकेको प्रहरी उपरीक्षक राठौरले जानकारी दिए । अन्नपूर्णले दक्षिणी क्षेत्र स्थित बरहथवा, बसबरिया, धनकौल, बलरा, गोडैता, विष्णु, रामनगर लगायत पालिकाका हजारौं उखु किसानको वर्षौंदेखिको भुक्तानी बाँकी राखेको छ ।

उद्योगले उपलब्ध गराएको तथ्यांक अनुसार त्यति देखिएपनि किसानहरुले दाबी गरेको अझै निकै रकम हुन सक्ने प्रमुख जिल्ला अधिकारी सुरेन्द्र पौडेलले बताए । ‘यति धेरै रकम भुक्तानी गरिसकेपनि भुक्तानी पाएनौं भन्ने किसानहरुको लाईन लागिरहेको छ’, प्रजिअ पौडेलले भने । जिल्ला प्रशासन कार्यालयले अग्रवालको बैंक खाता रोक्का राखेर उद्योगको गोदाममा रहेको बाँकी चिनी आफैले बेचेर र अग्रवालले हालेको रकमबाट १२ करोड भन्दा बढी रकम किसानलाई भुक्तानी गरिएको थियो ।

त्यस क्षेत्रका उखु किसानहरु गत वर्ष र यसवर्ष पुसमा आन्दोलन गर्न काठमाडौं नै पुगेका थिए । माईतिघर मण्डलामा निरन्तर प्रदर्शन गरेपछि सरकारले चिनी उद्योगीबाट उखु किसानलाई तिर्न बाँकी बक्यौता भुक्तानी २१ दिनभित्र दिलाई दिने भन्दै पुष १३ गते सम्झौता गरेको थियो । आन्दोलनमा गएका सर्लाहीका उखु किसान नारायण यादवको काठमाडौंमै हृदयघातका कारण मृत्यु समेत भएको थियो । सरकारसँग सम्झौता नगर्ने बरु आन्दोलन निरन्तर गरेर हाताहाती बाँकी रकम भुक्तानी लिएरै जाने अडानमा रहेका यादवको सरकारसँग सम्झौता भएकै भोलिपल्ट मृत्यु भएको हो ।

किसानसँग भुक्तानी दिलाउनको लागि सम्झौतामा तोकिएको मिति कटिसक्दा पनि उद्योगीबाट सरकारले किसानलाई सबै रकम भुक्तानी दिलाउन नसकेपछि गृह मन्त्रालयले भुक्तानी बाँकी राख्ने उद्योगपतिलाई पक्राउ गर्न सूरु गरेको हो । सर्लाहीमा सञ्चालित तिन चिनी मिलमध्ये हरिवन स्थित ईन्दुशंकर चिनी उद्योग र बगदह स्थित महालक्ष्मी सुगर मिलले भने किसानको भुक्तानी गरिसकेका छन् । ईन्दुशंकरले नियमित सेडुलमै भुक्तानी गरेको थियो भने महालक्ष्मीले गत कात्तिकमा भुक्तानी सकेको बताईएको छ । वषौंदेखिको भुक्तानी नदिएका कारण अन्नपूर्णलाई अघिल्लो वर्षदेखि नै किसानले उखु दिएका छैनन् ।

उद्योगपति अग्रवाललाई यसअघि पनि सरकारले पक्राउ गरेको थियो । तर बिरामीको भन्दै अस्पतालमा उपचार गराउने बहानमा उनी उम्किएका थिए ।