ढुंगा–गिटी क्रसरको अनुगमन सकियो, अधिकांश मापदण्ड विपरित

5
विहिबार साँझ बसबरिया स्थित क्रसर उद्योगमा पुगेको अनुगमन टोली । (तस्बिर : उज्यालो अभियान)

हरिवन – जिल्ला स्तरीय अनुगमन टोलीले सर्लाहीका सबै ढुंगा–गिट्टी क्रसर उद्योगको अनुगमन सकेको छ ।

यो पनि पढ्नोस्

ढुंगा-गिटी क्रसर उद्योगको पटक–पटक अनुगमन तर कार्बाही असाध्य फितलो

सर्लाहीका क्रसर उद्योगको अनुगमन, मापदण्ड नपुगेका उद्योग बन्द गराईने

प्रमुख जिल्ला अधिकारी सुरेन्द्र पौडेल नेतृत्वको टोलीले दुई दिन लगाएर जिल्ला स्थित सञ्चालनरत नौ वटा क्रसर उद्योगको स्थलगत अनुगमन गरेको हो । बुधबार रानीगंज, हरिपुर, फूलजोर र श्रीनगरमा रहेका क्रसरको अनुगमन गरिएको तथा
विहिबार बागमती र बसबरियामा रहेका उद्योगको अनुगमन गरिएको प्रजिअ पौडेलले जानकारी दिए । बागमतीमा ४ वटा र बसबरियामा एउटा क्रसर उद्योग छन् ।

त्यसमध्ये बसबरियामा सुरेन्द्र सिंहको नाममा रहेको क्रसर उद्योग र बालुवा छान्ने बेग्लै उद्योग मात्रै नवीकरण भई संचालनमा रहेको पाइएको टोलीले जनाएको छ । बागमतीमा रहेका चारवटै क्रसर उद्योग भने नवीकरण नभई चलाइरहेको पाइएको छ ।

अधिकांश क्रसर उद्योग नविकरण नै नभएको र मापदण्ड विपरित रहेको देखिएको प्रजिअ पौडेलले बताए । अब एकदुई दिनभित्र क्रसर उद्योगको अवस्था बारे प्रतिवेदन तयार पारेर केन्द्रमा पठाईने प्रजिअ पौडेलको भनाई छ ।

अवैध क्रसर उद्योग बन्द गर्ने संघीय सरकारले निर्णय गरेपछि जिल्लामा सुरक्षा अधिकारी, घरेलु तथा साना उद्योग, वन लगायत सरोकारवाला निकायका प्रमुखहरुले यहाँका क्रसरहरुको अनुगमन गरेका हुन् । क्रसर उद्योगहरुमाथि नवीकरण, वन, सडक लगायत संवेदनशील क्षेत्रबाट कायम गर्नुपर्ने दूरी लगायतका विषयमा गुनासो आइरहने गरेको छ ।